Skip to content

90 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block85
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
49%
Improvement Value:$175,800
51%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+6.7%
2024$5,407+16.3%
2023$4,649+4.5%
2022$4,449+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920