Skip to content

37 Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block87
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
48%
Improvement Value:$218,600
52%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+6.0%
2024$7,044+14.0%
2023$6,181+4.3%
2022$5,925+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920