Skip to content

20 Clinton Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block87
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,400
57%
Improvement Value:$163,200
43%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+6.6%
2024$6,255+18.8%
2023$5,266+3.5%
2022$5,089+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 9132, Page 7536Recorded9/24/2015

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 8184, Page 252Recorded1/24/2003

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 5759, Page 181Recorded10/19/1998

Property Built

Built

Year Built: 1934