Skip to content

30 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block87
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
38%
Improvement Value:$276,800
62%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+5.3%
2024$7,459+10.7%
2023$6,738+5.2%
2022$6,403+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 9257, Page 4338Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 8125, Page 4238NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920