Skip to content

13 St Mary'S Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2006

Property Information

Block91
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
36%
Improvement Value:$275,400
64%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+5.6%
2024$7,166+8.5%
2023$6,604+5.5%
2022$6,262+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8562, Page 2883Recorded5/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915