Skip to content

287 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925
Church/Charitable

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Mar 31, 1994

Property Information

Block91
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionS2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
50%
Improvement Value:$196,800
50%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$1,666+1.2%
1995$1,647+3.0%
1994$1,599-5.2%
1993$1,687+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5304, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1925