Skip to content

361 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
47%
Improvement Value:$231,200
53%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+5.9%
2024$7,268+13.4%
2023$6,411+12.2%
2022$5,714+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925