Skip to content

58 E Sunset AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block96
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
38%
Improvement Value:$315,400
62%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,927+5.2%
2024$8,487+26.7%
2023$6,700+4.9%
2022$6,389+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9327, Page 6510Recorded12/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925