Skip to content

263 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1965

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block97.01
Lot51
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
55%
Improvement Value:$151,700
45%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,767+0.2%
2024$5,758+8.6%
2023$5,304+3.8%
2022$5,110+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9102, Page 6412NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5232, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1965