Skip to content

26 Willow St

Red Bank, NJ 07701

Built 1910
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block97
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage823
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,102+12.3%
2024$2,763+42.3%
2023$1,942-1.5%
2022$1,972+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 8900, Page 2917NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/26/2011

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 8140, Page 143NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/24/2002

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4565, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1910