Skip to content

E Newman Springs Rd

Red Bank, NJ 07701

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block97
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSUB-STATION
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage612
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$713,200
95%
Improvement Value:$40,400
5%
Total Assessment$753,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,213-1.0%
2024$14,357-9.8%
2023$15,910-1.5%
2022$16,152+2.8%
Property History

No events match the selected filters.