Skip to content

300 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block99
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,769
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,600
47%
Improvement Value:$512,200
53%
Total Assessment$967,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,950-8.0%
2024$18,416-4.0%
2023$19,193+2.8%
2022$18,667+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft3,769DeedBook 8642, Page 6374Recorded4/10/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 5968, Page 733Recorded8/30/2000

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5265, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1901