Skip to content

342 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block99
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS1 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,800
86%
Improvement Value:$105,400
14%
Total Assessment$738,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921-11.2%
2024$14,547-5.5%
2023$15,397-0.5%
2022$15,468+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 5862, Page 523Recorded9/22/1999

Property Built

Built

Year Built: 1915