Skip to content

48 Surrey LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$853,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block106
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,548
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
45%
Improvement Value:$226,200
55%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,612+4.0%
2024$10,207+2.3%
2023$9,974+2.0%
2022$9,777+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$853,000
Sq Ft2,548DeedBook 24950, Page 1748Recorded7/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963