Skip to content

31 Robert DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,803
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,700
47%
Improvement Value:$206,700
53%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,205+4.0%
2024$9,815+2.3%
2023$9,591+2.0%
2022$9,402+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5401, Page 131

Property Sale

Sale
$232,800
DeedBook 4032, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1960