Skip to content

44 Surrey LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 12, 2011

Property Information

Block106
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,136
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
62%
Improvement Value:$111,800
38%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+4.0%
2024$7,353+2.3%
2023$7,185+2.0%
2022$7,043+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 21958, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1963