Skip to content

213 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1951

Last Sale Price
$412,011
Last Sale Date
Jul 21, 1995

Property Information

Block112
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage4,601
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,700
41%
Improvement Value:$344,700
59%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+4.0%
2024$14,506+2.3%
2023$14,175+2.0%
2022$13,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$412,011
DeedBook 4224, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1951