Skip to content

19 Fairway DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block113
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,988
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
46%
Improvement Value:$227,500
54%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,929+4.0%
2024$10,511+2.3%
2023$10,271+2.0%
2022$10,069+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft2,988DeedBook 24211, Page 1116Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 21902, Page 1310

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 6092, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1961