Skip to content

127 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block42
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
44%
Improvement Value:$213,700
56%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,896+4.0%
2024$9,518+2.3%
2023$9,301+2.0%
2022$9,118+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,996DeedBook 24251, Page 397Recorded10/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 21752, Page 1959

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5177, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2528, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1964