Skip to content

14 Bunker RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2010

Property Information

Block115
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,866
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,700
52%
Improvement Value:$168,200
48%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,154+4.0%
2024$8,805+2.3%
2023$8,604+2.0%
2022$8,434+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 5076, Page 141

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961