Skip to content

20 Golf LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block116
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 0 AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
48%
Improvement Value:$204,800
52%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+4.0%
2024$9,828+2.3%
2023$9,603+2.0%
2022$9,414+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4552, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1960