Skip to content

29 Bunker RdMorristown, NJ 07960

Built 1961

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block116
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FB-2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,508
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
34%
Improvement Value:$367,300
66%
Total Assessment$559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,521+4.0%
2024$13,967+3.6%
2023$13,477+2.0%
2022$13,212+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 21467, Page 383

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 21184, Page 1825

Property Built

Built

Year Built: 1961