Skip to content

65 Green DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block117
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,550
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
61%
Improvement Value:$116,300
39%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,826+4.0%
2024$7,527+2.3%
2023$7,355+2.0%
2022$7,211+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,550DeedBook 24064, Page 847Recorded3/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960