Skip to content

31 Green DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block117
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,030
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
55%
Improvement Value:$150,900
45%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+4.0%
2024$8,391+2.3%
2023$8,199+2.0%
2022$8,038+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,030DeedBook 24738, Page 800Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3895, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1961