Skip to content

16 Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block123
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF R BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
47%
Improvement Value:$218,300
53%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,656+4.0%
2024$10,249+2.3%
2023$10,015+2.0%
2022$9,818+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957