Skip to content

114 Hanover RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1967

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block123
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,051
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
38%
Improvement Value:$261,600
62%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+4.0%
2024$10,591+2.3%
2023$10,349+2.0%
2022$10,146+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967