Skip to content

4 Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block123
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,455
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
61%
Improvement Value:$126,500
39%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,379+4.0%
2024$8,059+2.3%
2023$7,875+2.0%
2022$7,720+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,455DeedBook 24860, Page 1208Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 23263, Page 1168Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 22732, Page 308Recorded6/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961