Skip to content

33 Mann AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block125
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5 SF F AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,164
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
55%
Improvement Value:$138,500
45%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+4.0%
2024$7,677+2.3%
2023$7,502+2.0%
2022$7,354+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954