Skip to content

108 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1938

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block137
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S B G2
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,590
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
55%
Improvement Value:$113,400
45%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+4.0%
2024$6,287+2.3%
2023$6,144+2.0%
2022$6,023+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,590DeedBook 23699, Page 1786Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 22745, Page 1449Recorded7/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1938