Skip to content

9 Cottage PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1920

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block216
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,645
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
61%
Improvement Value:$100,500
39%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+4.0%
2024$6,350+2.3%
2023$6,205+2.0%
2022$6,083+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft1,645DeedBook 23036, Page 625Recorded12/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 22170, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$397,500
DeedBook 21339, Page 1935

Property Sale

SaleMulti
$284,900
DeedBook 5550, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920