Skip to content

511 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1910

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block63
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,728
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
56%
Improvement Value:$119,600
44%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+4.0%
2024$6,714+2.3%
2023$6,561+2.0%
2022$6,431+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 23560, Page 580Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 6041, Page 188

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4208, Page 132

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910