Skip to content

85 Eagle Rock AveEast Hanover, NJ 07936

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block21
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage5,178
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
16%
Improvement Value:$487,800
84%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,351+3.9%
2024$14,776+2.3%
2023$14,445+2.0%
2022$14,167+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5187, Page 176