Skip to content

1 Harvest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1932

Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block222
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,012
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
49%
Improvement Value:$157,800
51%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,575+1.4%
2018$6,482+1.5%
2017$6,386+2.3%
2016$6,243+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932