Skip to content

Merry Ln(Unit CA003)East Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA003
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$175,000
78%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,904+3.9%
2024$5,681+2.3%
2023$5,553+2.0%
2022$5,445+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6109, Page 164

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5500, Page 240

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4570, Page 100

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975