Skip to content

8 Merry Ln(Unit CA008)East Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 24, 1991

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA008
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$211,800
81%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+3.9%
2024$6,610+2.3%
2023$6,461+2.0%
2022$6,336+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975