Skip to content

2 Phyldan RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Date
Aug 2, 1991

Property Information

Block3
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
50%
Improvement Value:$180,500
50%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+4.0%
2024$9,037+2.3%
2023$8,830+2.0%
2022$8,657+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966