Skip to content

69 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block45
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-2-AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,949
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
56%
Improvement Value:$138,700
44%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,137+4.0%
2024$7,827+2.3%
2023$7,648+5.5%
2022$7,247+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961