Skip to content

38 Casey AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,900
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
59%
Improvement Value:$112,700
41%
Total Assessment$276,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,665+4.3%
2024$6,391+2.5%
2023$6,234+2.2%
2022$6,101+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964