Skip to content

39 Wilson AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2020

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block46
Lot2

Dwellings---
ZoningR-10
Sq Footage4,114
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
26%
Improvement Value:$464,400
74%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,324+4.0%
2024$15,701+2.3%
2023$15,342+2.0%
2022$15,040+103.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft4,114DeedBook 24472, Page 1109Recorded8/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

DeedBook 22813, Page 541Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 22623, Page 953Recorded11/20/2014