Skip to content

16 Tuttle AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block4
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,077
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
52%
Improvement Value:$154,100
48%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+4.0%
2024$8,036+2.3%
2023$7,853+2.0%
2022$7,698+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$394,000

From:

To:

Sq Ft2,077DeedBook 22763, Page 789Recorded8/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1977