Skip to content

4 Maple AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block64
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,166
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
56%
Improvement Value:$150,000
44%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,807+4.0%
2024$8,471+2.3%
2023$8,277+2.0%
2022$8,114+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,166DeedBook 24213, Page 1007Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 22914, Page 591Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 22834, Page 1719Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6323, Page 238

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969