Skip to content

45 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block50
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
44%
Improvement Value:$209,600
56%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+4.0%
2024$9,309+2.3%
2023$9,096+2.0%
2022$8,917+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977