Skip to content

40 Garfield AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block50
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
53%
Improvement Value:$147,500
47%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+4.0%
2024$7,759+2.3%
2023$7,582+2.0%
2022$7,433+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 23908, Page 828Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 22551, Page 790Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 21920, Page 665

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 5440, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1977