Skip to content

57 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block50
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,550
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
39%
Improvement Value:$255,800
61%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+4.0%
2024$10,534+2.3%
2023$10,293+2.0%
2022$10,091+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977