Skip to content

56 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 1, 1988

Property Information

Block51
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
38%
Improvement Value:$261,300
62%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019+4.0%
2024$10,599+2.3%
2023$10,357+2.0%
2022$10,153+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984