Skip to content

54 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block51
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
47%
Improvement Value:$185,400
53%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+4.0%
2024$8,705+2.3%
2023$8,506+2.0%
2022$8,339+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 5497, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1983