Skip to content

11 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 31, 1989

Property Information

Block57
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,366
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
42%
Improvement Value:$225,200
58%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,119+8.1%
2018$8,439+1.4%
2017$8,318+2.2%
2016$8,139+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988