Skip to content

28 Garfield AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block57
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
60%
Improvement Value:$107,300
40%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+4.0%
2024$6,756+6.4%
2023$6,352+2.1%
2022$6,222+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,442DeedBook 24544, Page 919Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960