Skip to content

22 Garfield AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block57
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,528
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
59%
Improvement Value:$112,900
41%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+4.0%
2024$6,896+2.3%
2023$6,739+2.0%
2022$6,606+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959