Skip to content

620 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 14, 2006

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 0 G
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,438
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
49%
Improvement Value:$157,600
51%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+4.1%
2024$7,457+2.4%
2023$7,281+2.1%
2022$7,133+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6589, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1977